18 Mart 2011 Cuma

Siz Kınalı Ali'yi Bilir misiniz? Şehitlerimize Saygıyla...

Üst teğmen Faruk cepheye yeni gelen askerleri kontrol ediyor bir taraftan da onlarla laflıyordu," nerelisin" gibi sorular soruyordu. Bir ara saçının ortası sararmış bir çocuk gördü. Merakla:

-'adın ne senin evladım' der. Çocuk

-'Ali' diye cevap verir.

-Nerelisin? der. Ali

-Tokat Zile’denim der.

-Peki evladım bu kafanın hali ne?' Ali

-'anam cepheye gelirken kına yaktı komutanım der.

-Neden? der komutan. Ali

-'bilmiyorum komutanım' der:

Peki gidebilirsin Kınalı Ali' der. O günden sonra herkes ona Kınalı Ali der. Herkes kafasındaki kınayla dalga geçer. Kısa sürede cana yakın ve cesur tavırlarıyla tüm arkadaşlarının sevgisini kazanır. Bir gün ailesine mektup yazmak ister. Ali'nin okuma yazması da yoktur, arkadaşlarından yardim ister ve hep beraber başlarlar yazmaya. Ali söyler, arkadaşları yazar

'sevgili anne babacım ellerinizden öperim ben burada çok iyiyim beni merak etmeyin' diye başlar. Kız kardeşini kendinden bir küçük erkek kardeşini sorar köyündekilerin burnunda tüttüğünü yazdırır. Kendilerini merak etmemesini kendileri var oldukça düşmanın bir adim bile ilerleyemeyeceğini yazdırır.Gururla mektubu bitirir neden sonra aklına gelir ve yazının sonuna anasına NOT düşer: Ali'nin kendisinden hemen sonra askere gelecek bir kardeşi daha vardır. 'Anacağım kafama kına yaktın burada komutanlarım ve arkadaşlarım benle hep dalga geçtiler, sakın kardeşim Ahmet'e de yakma, onla da dalga geçmesinler, der ellerinden öptüm' diye bitirir. Aradan zaman geçer. İngilizler kati netice almak için tüm güçleriyle Gelibolu'ya yüklenirler.

Bu cepheyi savunan erlerimiz teker teker şehit düşmüşlerdir.Bunlara takviye olarak giden yedek kuvvetler de yeterli olmamış onların sayıları da epey azalmıştır. Gelibolu düşmek üzeredir, Kınalı Ali'nin komutanı da olayı görüp yerinde duramaz. Kendisinin bölüğü henüz sıcak temasa hazır değildir. Komutanların bu düşünceli hali gören ve durumun vahametini bilen Kınalı Ali ve arkadaşları komutanlarına yalvar yakar oraya gitmek istediklerini söylerler. Komutanları onları ölüme gönderdiğini bile bile çaresiz gönderir.Kınalı Ali'nin bölüğünden kimse sağ kalmaz hepsi şehit olmuştur. Aradan zaman geçer. Kınalı Ali'nin ailesine yazdığı mektubun cevabi gelir. Komutanları buruk ve gözleri dolu dolu mektubu açıp okumaya karar verirler.(bu mektubun aslı Çanakkale müzesinde sergilenmektedir)Babası anlatır Ali' nin. 'oğlum Ali nasılsın iyi misin, gözlerinden öperim selam ederim dedikten sonra öküzü sattık paranın yarısını sana yarısını da cepheye gidecek kardeşine veriyoruz, simdi öküzün yerine tarlayı ben sürüyorum zaten artık zahireye de fazla ihtiyacımız olmadığı için yorulmuyorum da... siz sakin bizi merak etmeyin bizi düşünmeyin der, köyü akrabalarını anlatır ve mektubu bitirir. Ali ananın da sana diyeceği bir şey var' Anası anlatır: ' oğlum Ali yazmışsın ki kafamdaki kınayla dalga geçtiler, kardeşime de yakma demişsin! kardeşine de yaktım, komutanlarına ve arkadaşlarına söyle, senle dalga geçmesinler, bizde 3 şeye kına yakarlar:

1- gelinlik kıza, gitsin ailesine çocuklarına kurban olsun diye...

2- kurbanlık koça, ALLAHA kurban olsun diye...

3- askere giden yiğitlerimize, vatana kurban olsun diye.....

gözlerinden öper selam ederim ALLAHA emanet olun'

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder