8 Kasım 2010 Pazartesi

Onları Bilmem Ama Siz YetenekSİZsiniz...

Şiddet nasıl tanımlanıyor biliyor musunuz? Güç ve baskı uygulayarak insanların bedensel veya ruhsal açıdan zarar görmesine neden olan bireysel veya toplu hareketlerin tümü olarak tanımlanıyor. Yani birçoklarının zannettiği gibi sadece bedenlere verilen zarar değildir şiddet; esas ruha verilen zarardır ve üstelik ruha zarar verildiğinde tamiri çok da güçtür. Hele bir de bu şiddet çocuklara uygulanıyorsa..

Şiddeti temelde dörde ayırıyoruz; Fiziksel Şiddet, Psikolojik Şiddet,Cinsel Şiddet,Ekonomik Şiddet.. Ben bu dört şiddet türü içinden psikolojik şiddetin çocuğa yönelik olanına dair bir iki kelam etmek ihtiyacındayım... Bakın psikolojik şiddet nasıl tanımlanıyor; Kişilerin bedensel veya kişilik özellikleri kullanılarak, baskı kurularak, duyguları kullanılarak istemediği muameleye maruz bırakılmasıdır. Korkutmak, tehdit etmek, aşağılamak, reddetmek, onların öz güvenini sarsmak amacıyla yapılan her türlü sözlü ve fiili tutum ve davranış biçimleri, psikolojik şiddet türlerindendir. Özellikle, küfür, küçümseme, hakaret, isim takma, tehdit ve tahkir gibi sözlü şiddet türleri, her şeyden önce öz güveni, şahsiyeti ve itibarı yok etmeye yarayan çok etkili ve/fakat tehlikeli bir yöntemdir. Diğer taraftan, fiili olarak gösterilen bazı tavır ve tutumlar da kişilerin psikolojik yönden olumsuz olarak etkilenmelerine sebebiyet vermektedir. Örneğin, çocuklardan bazılarını çok sevmek ve önemsemek, bazılarını da ihmal edip bazı haklardan veya imkânlardan mahrum etmek ve gereksiz yere cezalandırmak bu tür fiili psikolojik şiddet halleridir. Üstelik tamiri imkansız hasarlara yol açıyor şiddet...Şiddete uğrayan kişinin kişilik özelliklerini önemli ölçüde etkilemektedir. Şiddet; şiddet gören yetişkinlerde İNTİKAM duygusunun gelişmesine, çocuklarda ise ŞİDDET düşkünü, tüm sorunlarını şiddet yöntemi ile halleden çocuklar olmalarına, ya da şiddetten zevk alan çocuklar yetişmesine neden olur.

Neden bu konuya takıldığıma gelirsek; show tv'nin yayınladığı, "Yetenek Sizsiniz" programında reyting kaygısı uğruna çocukların ruh haliyle nasıl acımasızca oynadıklarını görmem ve buna uzundur tahammül edememem aslında..

Diyorum ki bu program ya bir an önce yayından kaldırılmalıdır ya da bu yarışma programına katılım yaşı; çocuklar için bir alt sınır taşımalıdır. Neden mi; çünkü, 4-5 yaşında bir çocukla, yaptığı performans sonunda dalga geçmek, "beğenmedim" demek "bu performansla sahneye nasıl çıkarsın" demek ya da "ileride senden birşey olacağını sanmıyorum" demek büyük haksızlık, haksızlığın da ötesinde caydırıcılık daha da ileri giderek aslında şiddetin ta kendisi, öyle bir programı kabullenmek de büyük gaftır bence.. Jüri üyelerini seçerken aralarına bir de onların yorumlarını denetleyecek, yanlış yorumların da kendilerine gelmelerini sağlayacak bir çocuk psikoloğu lazım, anlaşılan bu insanların çocuk ruhundan falan anladıkları yok.. Kendi evlatlarını el üstünde tutarken el çocuğu diye yapılan bu ötekicilik nedir allah aşkına?? Yaptığınız o sözde "komik" eleştiriler sonrasında çocukların ruhunda bir yara açabileceğiniz hiç mi aklınıza gelmemektedir. Neden her konuda olduğu gibi bu konuda da "empati" den yoksunuz; çocuk daha önemli daha değerli değil mi bizler için ve çocuklarla kurulacak iletişim daha büyük özen, önem ve yetenek gerektirmez mi?

İzniniz olursa malum yarışmanın malum jüri üyelerine seslenmek isterim: "halkın oluşturduğu jürinin bir üyesi olarak yarışmaya katılanları bilmem ama; siz YETENEKSİZsiniz!!!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder